Dinesh Maheshwari

Dinesh Maheshwari

Sitting Judge of the Supreme Court of India

Assumed Office18th Jan, 2019

Retires On14th May, 2023

Previously

Chief Justice of the Karnataka High CourtFebruary 12th 2018 - January 17th 2019

Chief Justice of the Meghalaya High CourtFebruary 24th 2016 - February 11th 2018

Judge of the Allahabad High CourtJuly 19th 2014 - February 23rd 2016

Judge of the Rajasthan High CourtSeptember 2nd 2004 - July 18th 2014

Advocate, Rajasthan High CourtMarch 18th 1981- September 2nd 2004

EnrolmentMarch 8th 1981

Age: 64

Tracked Cases: 5

Education

Bachelors in Science (Hons.)Maharaja's College, Rajasthan University, Jaipur

L.L.B.Jodhpur University

Profile

Justice Maheshwari graduated in Law from Jodhpur University in 1980. He enrolled as an Advocate on March 8th 1981. As an Advocate, he practised mainly on Civil & Constitutional sides.

Maheshwari J was first appointed as a Judge of Rajasthan High Court on September 2nd, 2004. He was subsequently transferred to Allahabad High Court and took oath on July 19th, 2014.

Maheshwari J was appointed as the Chief Justice of the High Court of Meghalaya on February 24th 2016. Prior to his elevation to the Supreme Court, Maheshwari J was serving as the Chief Justice of the High Court of Karnataka since February 12th, 2018. His tenure as a Judge of the Supreme Court will continue till May 15th, 2023.

Subscribe to SCO

Subscribe to SCO for crisp journalism on the Supreme Court.